Küresel rakiplerine buluşlarıyla çalım attı
Küresel rakiplerine buluşlarıyla çalım attı

Yayın Tarihi: 27.10.2015

Türkiye ekonomisinin omurgası olan imalat sanayisindeki KOBİ'ler son dönemde katma değerli üretim atağına geçti. Yenilikçi fikirleri hızla endüstriye buluşturan firmalar bu sayede küresel rakiplerinin de bir adım önüne geçiyor. Bu firmalardan biri olan Onka Elektrik de son dönemin örnek KOBİ'leri arasına girmeyi başardı. Şirket, öncelikle son yılların en önemli kavramı haline gelen maliyet yönetimi konusunda önemli bir buluşa imza attı. KOSGEB'den destek de alan Onka, Gebze'deki üretim bandını inovatif bir yatırımla yeniledi. Bu sayede üretim maliyeti 24 TL olan ürünü, 1 TL'ye üretmeye başladı.

51 BULUŞU VAR

Şirketin başarıları bununla sınırlı değil. Bugüne kadar 51 faydalı modele imza attıklarını belirten Onka Elektrik Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Karaca, hedeflerinin bu rakamı daha da yukarı çekmek olduğunu ifade etti. Onka'nın gelecek hedeflerini ve üzerinde çalıştıkları yeni projeleri ise Karaca, şu sözlerle ifade etti: "TÜBİTAK'ta halen devam eden düşük maliyetli klemens kontağı üretme makinesi projemiz var. Bu makine, 7 kişilik ekiple üretilen bir ürünü tek kişiyle insan hatalarından uzak ve daha az fireyle üretme imkânı sağlıyor. Üretim ise 5 kat daha hızlı, daha düşük maliyetli olacak. Ayrıca vibrasyonlu ortamlarda gevşememe tasarım özelliğyle daha sağlıklı ve kullanışlı bir ürün elde edeceğiz. Böylece hem yurtiçinde hem de ihracat yaptığımız ülkelerde müşteri beklentilerine kalite, sürat ve maliyet olarak yanıt vereceğiz. Söz konusu ürünlerde iç ve dış pazar payımızı hızla artıracağız." Sektördeki Çin malı egemenliğini de ortadan kaldıracaklarını belirten Karaca, "Bu durum Türk Lirası'nın ülkede kalmasına yardımcı olurken, ülkemize döviz girdisi sağlayacak" diye konuşacak.

30. YILINA HAZIRLANIYOR

Onka, 1986'dan bu yana ray klemensler, montaj rayları, dağıtıcı üniteler, kablo pabuçları, plastik sıra klemensler, otomat baraları gibi ara bağlantı elemanları olarak bilinen çeşitli elektrik malzemesi ve plastik kablo rakorlarının üretimini gerçekleştiriyor. Bünyesinde kurduğu Elektrokar Elektrik Malzemeleri Sanayi firmasıyla pazarda ciddi üstünlüğü bulunan Onka, aynı zamanda birçok firmanın da tedarikçiliğini yürütüyor. Halen Gebze Plastikçiler Organize Sanayi Sitesi'nde 20 bin metrekarelik kapalı alanda 190 kişilik toplam personel ile üretimini sürdüren şirket, Ar-Ge bölümüyle kendine has üretim makinelerini üretebilme kapasitesine de sahip.

Kaynak: https://www.sabah.com.tr/ekonomi/2015/10/27/kuresel-rakiplerine-buluslariyla-calim-atti